Przegląd dachu – inwestycja, która się opłaca

Jako właściciele budynków nierzadko zapominamy o tym, że ich użytkowanie wiąże się z koniecznością prowadzenia regularnych przeglądów. Warto poddawać obiekt oględzinom specjalisty, który oceni jego stan techniczny oraz niezbędne systemy bezpieczeństwa. Jest to doskonała okazja, aby szczególną uwagę poświęcić również dachowi. W końcu to jego stan decyduje o kondycji całego budynku!

Ponieważ pewny dach nad głową to podstawa bezpieczeństwa, warto dokonać inwestycji w postaci przeglądu dachu. Jesień to dobry moment na tego typu porządki, aby dach był jak najlepiej przygotowany do zimy. Wcześnie wykryte drobne uszkodzenia i nieszczelności, pozwalają na szybszą naprawę i uniknięcie ewentualnych, przyszłych kosztów. Podczas dokonywania oceny stanu technicznego dachu, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów.

Punkty krytyczne to te elementy dachu wykonane z innych materiałów niż pokrycie dachowe lub szczególnie podatne na nieszczelności. Należą do nich kominy, okna dachowe, kosze dachowe, kominki wentylacyjne czy świetliki. Te newralgiczne miejsca mogą doprowadzić do zbierania się wilgoci i niszczenia warstwy izolacyjnej i połaci. Aby zmniejszyć ryzyko powiększających się uszkodzeń, należy regularnie dokonywać przeglądu dachu. Ogromne znaczenie ma również jakość wykorzystanych produktów i to, czy zostały one zamontowane przez specjalistę.

Zaleca się sprawdzenie stanu mocowania dachówek wokół komina i koszy. Często w miejscu tym umieszczane są dachówki cięte, łączone mechanicznie. Warto sprawdzić czy wszystkie klamry prawidłowo trzymają dachówki oraz czy wszystkie mocowania są sprawne. Podczas przeglądu często okazuje się, że zakup tańszych akcesoriów to pozorna oszczędność, ponieważ dach to system, w którym detale mają wpływ na trwałość.

Warto zadbać o prawidłowe odprowadzanie wody z dachu. Przed jesiennymi opadami deszczu należy udrożnić rynny spustowe – usunąć z nich liście oraz gałęzie i dokładnie oczyścić, tak aby mogły pełnić swoją funkcję. Zatory mogą doprowadzić do zalania elewacji. Z zalegających zanieczyszczeń należy także oczyścić kosze. Przed nadchodzącą zimą powinno się sprawdzić również mocowania rynien, ponieważ śnieg i lód stanowią dla nich spore obciążenie.

Jeśli nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, listopad to dobry moment na montaż systemów komunikacji (ławy i stopnie kominiarskie) oraz płotków przeciwśnieżnych.

Elementy te zapewniają bezpieczny dostęp do komina oraz poruszanie się po dachu i zabezpieczają przed obsuwaniem się śniegu z połaci dachowej.

Marka Braas oferuje wysokiej jakości akcesoria dachowe idealnie dopasowane do dachówek w myśl zasady „Dach z jednej ręki”. Portfolio marki obejmuje ponad 1000 elementów wykończeniowych, które tworzą jedną całość dopasowaną do siebie pod względem technologicznym i estetycznym. Elementy te pozwalają na wykonanie w jednolitej konwencji każdego detalu dachu. Inwestor zyskuje przy tym pewność, że pokrycie zachowa estetykę, jak również trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo marka Braas oferuje 15-letnią Gwarancją Systemową na cały system dachowy. Oznacza to, że wszelkie usterki wynikające z wady produktu zostaną wymienione i zamontowane na koszt producenta. Dowiedz się więcej: www.gwarancjasystemowa.pl

Sezonowy przegląd dachu najlepiej powierzyć fachowcom, którzy będą umieli ocenić stan naszego dachu. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.superdekarz.pl/wyszukiwarka-dekarzy oraz www.monier.pl/program-certyfikacji-dekarzy-braas.html, gdzie znajdują się dane kontaktowe Certyfikowanych Dekarzy BRAAS.