Poradnik Superdekarza – cz. 1 Rekomendacje

Sukces rynkowy to wypadkowa wielu czynników. W przypadku firm budowlanych, w tym dekarskich, ogromną rolę odgrywają zarówno dobre jakościowo materiały, ale również cały proces współpracy z inwestorem – od pierwszego spotkania czy kontaktu, po obsługę posprzedażową. Co osoby budujące dom cenią sobie w dekarzach, a czego radzą się wystrzegać? Podsumowujemy najważniejsze wnioski dla wykonawców płynące z badania „Pod pewnym dachem 2017”, jaką przeprowadził portal www.superdekarz.pl wśród inwestorów, którzy wybudowali swój dom w ciągu ostatnich 5 lat.

Podobnie jak w ostatnim badaniu, aż 86% ankietowanych było zadowolonych z ekipy dekarskiej i rekomendowałoby ją swoim znajomym. Można by więc powiedzieć, że „jest super” – klienci są zadowoleni, a rok 2017 był jednym z najlepszych okresów w branży budowlanej. Warto jednak pamiętać o tym, co procentuje nie tylko w czasie prosperity, ale właśnie w okresie załamania popytu, i co zapewnia firmom budowlanym stabilną pozycję na rynku. Oto kilka rad, jakie przygotowaliśmy z oparciu o wyniki ankiet.

Zapytaliśmy inwestorów o to, jak szukali swoich wykonawców, a także o to, co miało wpływ na ich ostateczny wybór. Bezwzględnie widać ogromną rolę znajomych. Ta edycja badania potwierdziła to, co poprzednia ankieta – aż 57% wybrało dekarza poleconego przez znajomych czy rodzinę, a w przypadku 21% wyborem zajęła się firma budująca dom.

Wniosek? Jeden zadowolony klient przyniesie ci kolejnych potencjalnych klientów. Najlepszym momentem, by prosić o referencje, jest chwila, kiedy poziom zadowolenia klienta jest najwyższy. Zwykle dzieje się to, gdy usługa dekarska jest zakończona i rozliczona. Zapytaj klienta o jego odczucia. Jeżeli te są dobre, to skorzystaj z szansy i poproś o referencje oraz o możliwość wykonania np. dokumentacji zdjęciowej. Jeżeli inwestor jest bardzo zadowolony, to warto zapytać go, czy zna osoby, które właśnie budują dom lub będą to wkrótce robić, i czy może nam przekazać do nich kontakt. Jeżeli otrzymamy wskazanie na konkretne osoby, wówczas nasza referencja przy rozmowie z nimi będzie dużo mocniejsza.