Kiedy dach przecieka…

Nie powinniśmy się martwić kiedy zaobserwujemy, że pod dachówkę dostają się cząsteczki wody. Jest to możliwe szczególnie zimą, kiedy pod wierzchnią warstwę pokrycia wdmuchiwane są drobinki śniegu. Powstałe skropliny powinny wówczas spłynąć szczeliną wentylacyjną po membranie do okapu. Dlatego nie powinny nas niepokoić plamy wody na membranie, która stanowi szczelną ochronę. Problem pojawia się tylko wtedy, kiedy woda dostaje się pod membranę. Może do tego dojść, jeżeli membrana nie została zamontowana właściwie. Najczęściej do błędów dochodzi w newralgicznych punktach dachu – w koszu, lukarnach oraz przy kominie. By dach był szczelny szczególnie w tych miejscach należy zadbać o pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek podczas łączenia membran, a do łączenia używać specjalnych klejów lub taśm klejących do membran dachowych – mówi Jacek Święty z firmy Iso – Bau laureat branżowego programu SUPERDEKARZ. Pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek dotyczy całej powierzchni dachu, aby ułatwić pracę producenci coraz częściej drukują na membranie granicę zakładki, której należy bezwzględnie przestrzegać.

 

Należy też uważać na wszelkie uszkodzenia membrany powstałe podczas budowy. Nawet najdrobniejsze szczeliny należy łatać by nie doszło do przenikania wody pod membranę, co w konsekwencji doprowadzić może do zawilgocenia warstwy izolacyjnej- radzi SUPERDEKARZ.

Trzecim ważnym aspektem jest przestrzeganie czasu w jakim membrana może pozostać na dachu bez pokrycia dachówkami. Czynniki atmosferyczne, a w szczególności promienie UV mogą doprowadzić do zniszczenia membrany, przez co może stracić swoje właściwości wodoszczelne. Pamiętajmy również o osłonięciu okapu podbitką, a wnętrza ociepleniem, gdyż  promienie UV również niszczą „od spodu”.

 

Zachowanie zaleceń montażu membrany dachowej oraz wybór materiałów najwyższej jakości pozwoli uniknąć problemów związanych z brakiem wodo – oraz wiatroszczelności. Dlatego tak ważne jest aby wybierać zarówno materiały budowlane renomowanych firm jak i powierzać ich montaż wykwalifikowanej ekipie.