Jesień na budowie: niebezpieczne warunki dla prac na dachu w świetle prawa

Jesień wydaje się ostatnim dzwonkiem, by doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego. Końcowym przedsięwzięciem tego etapu jest wykonanie pokrycia dachowego. Niestety, nie każda jesień jest łaskawa i nie każda pogoda pozwala na wykonywanie określonych prac na dachu. Sprawdź, które warunki są niekorzystne nie tylko dla pracowników firmy dekarskiej, ale również dla trwałości pokrycia dachowego.

Prace pod presją czasu to sprawa naturalna w wielu branżach. W przypadku firm budowlanych przesunięcie jednego terminu wpływa na kolejne prace. Warunki pogodowe, tak różne w zależności od regionu Polski, bardzo determinują harmonogram pracy firm budowlanych. Renomowane firmy zabezpieczają się w umowach odpowiednimi zapisami, które zwalniają je z kar za nieterminowe zakończenie prac budowlanych, jeśli uniemożliwiły je trudne warunki pogodowe. Jednak małe firmy mogą chcieć zakończyć zlecenie, aby jak najszybciej otrzymać zapłatę lub w obawie przed niecierpliwym i natarczywym inwestorem. Rzadko taka sytuacja ma dobre zakończenie.

Które warunki pogodowe są niekorzystne lub niezalecane dla prac na wysokościach? Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wśród czynników niebezpiecznych wymienia się silny wiatr przekraczający 10 m/sburze i wyładowania atmosferycznemróz poniżej -15C oraz silne opady deszczu i śniegu. W tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo pracowników budowlanych.