Jak dbać o dachówki?

Pojedyncza dachówka to element dachu, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Inaczej niż w przypadku całej połaci dachowej, na której stan wpływ mogły mieć np. niedogodne warunki atmosferyczne, jakie panowały zimą, i należy ją sprawdzić, a następnie usunąć defekty. Sama dachówka jest zdecydowanie mniej wymagająca – gdy już wybierzemy dobrą, wysokogatunkową dachówkę i zadbamy o jej właściwy montaż, nie powinniśmy mieć z nią właściwie żadnych problemów.

Należy pamiętać, że dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Producenci dachówek starają się polepszać jakość swoich produktów wprowadzając rozwiązania czyniące dachówki coraz bardziej odporne na zabrudzenia. Przykładem może być technologia Cisar zastosowana do produkcji dachówki Braas. Dachówka produkowana w tej technologii jest gładka, a jej powierzchnia pokryta powłoką Lumino zatrzymuje bardzo mało zanieczyszczeń. Działa to mniej więcej tak, że powłoka Lumino podczas deszczu staje się bardzo śliska, co ułatwia spłukiwanie zanieczyszczeń.

– Jako dekarz często spotykam się z pytaniami inwestorów: „Z jakiej dachówki dach będzie zawsze czysty?”. Niestety, jedyna prawdziwa odpowiedź brzmi: nie ma takiej dachówki, która gwarantuje czystość dachu na zawsze – mówi Bogdan Kalinowski z Białegostoku, uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.