Elegancja na dachu

Lubimy podążać za trendami w branży odzieżowej czy wnętrzarskiej, ale trzeba przyznać, że jeśli chodzi o projekt domu, jego wykończenie, kolorystykę fasady – w zasadzie jesteśmy raczej klasyczni i tradycyjni. Chociaż upodobania inwestorów zmieniają się bardzo powoli, trudno zaprzeczyć, że już od kilku lat na polskich dachach pojawia się czerń i grafit, zmieniając krajobraz osiedli i wsi. Okazuje się bowiem, że czarna dachówka, podobnie jak „mała czarna”, idealnie wpasowuje się w każde otoczenie, pasuje do domów nowoczesnych i tradycyjnych, oraz każdego odcienia elewacji.

– Klienci lubią ponadczasowe połączenia: czerń, biel lub szarość. To one sprawiają, że dom wygląda elegancko i nowocześnie – mówi Jerzy Orłowski z Pyrzyc, Superdekarz Roku 2018. – Oferta dostępna dziś na rynku jest naprawdę szeroka: mamy dachówki i blachodachówki w różnych odcieniach, kształtach i wykończeniu, jak satyna, lekki połysk i lustrzany połysk. Układając dachy od wielu lat muszę przyznać, że ciemne kolory wpasowują się w każde otoczenie. Mają niewymuszoną elegancję, jak ciemny garnitur. Wierzę, że to klasyka, która przetrwa lata – dodaje Orłowski.

Oto przegląd ciemnych dachówek prezentujących różną technologię i stylistykę, wybranych przez wykonawców dachów zrzeszonych w programie SUPERDEKARZ.

Dachówka ceramiczna
Produktem, który wyjątkowo wyróżnia się na dachu, jest dachówka ceramiczna Smaragd w kolorze antracytowym z powłoką z angoby oraz Smaragd glazura czarny kryształ. To nowoczesny typ dachówki w kształcie rombu, który sprawa wrażenie dachu pokrytego łupkiem. Producent zaleca, aby „czarny kryształ” kłaść na dachu mieszając dachówki z różnych palet – delikatne różnice kolorystyczne dają zamierzony efekt „migotającego” kryształu.

Zwolennicy prostej bryły i oszczędnej stylistyki budynku preferują nietypowe kształty na dachu, np. futurystyczne lub płaskie. Jedną z tego typu dachówek jest Turmalin. To zdecydowanie bardziej „techniczna” w formie dachówka – o płaskiej powierzchni, z zaokrągloną krawędzią czołową ułatwiającą spływanie wody. Turmalin występuje aż w 3 kolorach pochodzących od czerni: antracytowa angoba, czarna błyszcząca glazura oraz szary kryształ w glazurze topline. – Turmalin, nie dość, że bardzo gustowny, to jeszcze posiada dodatkowe walory, np. podwójny zamek boczny, który bardzo skutecznie odprowadza wodę – mówi Marcin Kaczmarek, „Dachy Kaczmarek” z Konina, regionalny zwycięzca programu SUPERDEKARZ 2018.

Swoistym „evergreenem” na dachach jest dachówka ceramiczna Opal, o bardzo klasycznym kształcie i bogatej kolorystyce, wśród której amatorzy czerni znajdą takie odcienie jak antracytowy w angobie oraz czarny błyszczący i łupkowy błyszczący w glazurze.

­– Ciemne dachówki wykończone glazurą dają efekt odbijającego się nieba. Wyglądają pięknie zarówno na budynkach nawiązujących do tradycji, jak i nowoczesnych. Wykończenie topline to nasz dekarski „mercedes” – podkreśla Paweł Kowalski, Power Dach ze Świdnika, Superdekarz Regionu 2018.

Blachodachówka

Inwestorzy, których projekt budowlany zakłada pokrycie z blachodachówki – również mają ciekawe propozycje w modnej czerni. Jedną z opcji jest blachodachówka panelowa AeroDek Quadro w kolorze satyna czarna i satyna grafitowa. Jej ogromną zaletą jest lekkość i wyjątkowa trwałość – grubość rdzenia blachy wynosząca 0,75 mm sprawia, że dekarze potocznie porównują ją do kamizelki kuloodpornej.

Dachówka betonowa
Czerń i prostota formy – tak najkrócej można opisać dachówkę Teviva. Bardzo prosty, nowoczesny kształt i czysta linia są szczególnie doceniane przez inwestorów budujących nowoczesne domy. Kolor czarny, grafitowy i szary kryształ plus innowacyjna technologia Cisar to połączenie nowoczesności i funkcjonalności.

Równie prosty, geometryczny wzór ma dachówka Tegalit, dostępna min. w kolorze grafitowym i ciemnoszarym. Dodatkowym walorem jest technologia Protegon, która odbija do 300% więcej promieniowania podczerwonego, dzięki czemu temperatura na spodzie dachówki jest do 10 stopni Celsjusza mniejsza, ograniczając nagrzewanie się dachu.

Dla wielu klientów, którzy szczególną wagę przykładają do estetyki i prostoty, to ważny aspekt, że nowoczesne, płaskie dachówki dobrze komponują się z systemami solarnymi, które nie sprawiają wrażenia „ciała obcego” na dachu. Ekologia i nowoczesność tworzą idealny duet – Mówi Przemysław Spych, Doradca Techniczny Braas.

Ciemna dachówka, szczególnie ta o nowoczesnej formie, wymaga szczególnego kunsztu ze strony wykonawcy. Największą grupę doświadczonych dekarzy zrzesza program branżowy SUPERDEKARZ (zobacz portalu SUPERDEKARZ.PL), który z sukcesem działa od 10 lat. Wśród kilkuset Superdekarzy znajduje się ponad 300 wykonawców posiadających tytuł Certyfikowany Dekarz Braas. Korzystając z usługi dekarza z takim Certyfikatem, masz szansę na otrzymanie wieloletniej Gwarancji Systemowej Braas na cały system dachowy, jeśli wybierzesz do budowy dachu produkty objęte tą usługą.