Dlaczego przegląd dachu należy powierzyć profesjonalistom? cz. 2

Sezonowy przegląd dachu to dobry zwyczaj i opłacalna inwestycja na lata. Najczęściej wykonuje się go jesienią, gdy jeszcze możliwe są niewielkie prace naprawcze, lub na wiosnę. Ważne, aby wpisać przegląd do kalendarza i odpowiednio wcześnie zarezerwować ekipę dekarską, najlepiej tę, która wykonała dach lub go serwisowała.

W poprzednim odcinku SUPERDEKARZ Michał Kuśmierzak opisał, jakie części dachu wymagają przeglądu. W tym artykule odpowiadamy na dwa często zadawane przez właścicieli domów pytania.

Jak często trzeba wykonywać prace konserwacyjne?

Przegląd dachu można uznać za prace konserwacyjne, ponieważ służy on przedłużeniu żywotności dachu. O ile „przegląd” traktujemy jako działanie cykliczne, szybkie i nieskomplikowane, to „serwis” kryje w sobie pewne prace związane z określonym typem dachu i materiału, jakim jest pokryty.

Jak często należy wykonywać prace konserwacyjne na dachu pokrytym dachówką? Jeśli dach ma mniej niż 5 lat, dekarz będzie sprawdzał głównie pokrycie dachu. Dach mający 6-15 lat będzie wymagał dodatkowo losowej próby mocowania. Zaleca się wykonywanie takich prac co 3 lata. Dach starszy niż 15 lat wymaga prac serwisowych co 2 lata i poza serwisem pokrycia oraz losowej próby mocowania, zaleca się dodatkowo kontrolę łat (na podstawie „Wytycznych Dekarskich” Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy).

Czy należy myć dach?

Zdarzają się sytuacje, że dom pokryty jest starą, liczącą kilkadziesiąt lat dachówką, która straciła kolor lub porośnięta jest mchem, ale ma wyjątkowy urok i właściciele chcą ją jedynie wyczyścić. W takim przypadku konieczne jest zamówienie ekipy dekarskiej, która przede wszystkim oceni kondycję konstrukcji dachu nadwerężonej przez upływ czasu. Sprawdzi też, czy dachówka jest wystarczająco wytrzymała i nie pokruszy się podczas czyszczenia i przekładania. Może się okazać, że koszt takiego odświeżenia dachu będzie zbliżony do wymiany położenia nowego dachu.

Domy młodsze, ale usytuowane w rejonach przemysłowych, przy ruchliwych ulicach czy przy lasach są bardziej narażone na osadzanie się sadzy, smogu czy porastanie mchem. Ich czyszczenie należy powierzyć wyspecjalizowanym firmom, które używając wody pod ciśnieniem i specjalistycznych środków wyczyszczą dach, uważając na ich strukturę. Na takie zabrudzenia mniej odporne są powierzchnie chropowate i matowe. Niektóre dostępne na rynku dachówki mają dodatkowe powłoki chroniące dachówkę przed osadzaniem się zanieczyszczeń, czego przykładem jest powłoka LUMINO w dachówkach betonowych BMI Braas lub technologia CISAR w produkcji dachówek.

„Pańskie oko konia tuczy”, więc przyjrzyj się uważnie swojemu dachowi, ale rzetelną ocenę pozostaw profesjonalistom. Miej pod ręką „Książkę serwisową dachu”, w której zapisywane są daty przeglądów i szczegóły dotyczące wykonywanych prac. Choć przegląd dachu, w przeciwieństwie do samochodu, nie jest prawnie wymagany, jednak warto go przeprowadzać regularnie i zaplanować z wyprzedzeniem, aby zarezerwować fachowca. Doświadczonych dekarzy z certyfikatem marki BMI Braas, działających na terenie całej Polski, warto poszukać za pośrednictwem wyszukiwarki na naszym portalu www.superdekarz.pl.