Poradnik inwestora: Kim jest dekarz?

Choć to on sprawia, że cztery ściany stają się domem, nazwa opisujące jego zawód dla wielu rozpoczynających swoją pierwszą budowę jest dość enigmatyczna. Kto kładzie dach twojego domu? To DEKARZ. Zobaczmy z bliska, czym się zajmuje i czego powinieneś oczekiwać zapraszając profesjonalnego dekarza na swoją budowę!
Choć człowiek od zawsze szukał schronienia i osłaniał się przed deszczem i śniegiem budując różnego rodzaju zadaszenia, to zawód dekarza wcale nie jest tak stary, jakby się nam wydawało, bo wyodrębnił się dopiero w XIX wieku.
Jak podaje Wikipedia, słowo dekarz określa rzemieślnika, który zajmuje się pokrywaniem i naprawianiem dachów materiałami dachowymi, czyli dachówką, blachodachówką, gontem, łupkiem itd. Według Wikipedii, nazwa „dekarz” pochodzi najprawdopodobniej od deku – formy pokrycia dachowego z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami. Z tej nazwy wywodzi się słowo dekować, czyli układać dach. Wcześniej zadaniami dekarza zajmował się cieśla.
Jeśli nadal myślisz, że dekarstwo jest tradycyjnym zawodem rzemieślniczym, opierającym się na starych metodach kładzenia dachu – nic bardziej mylnego! Dekarstwo XXI wieku jest niezwykle czułe na postęp technologiczny i wymaga coraz większych kompetencji od wykonawcy. Być może 100-letni dom wygląda podobnie jak wiele domów w twoim otoczeniu, ale poza funkcją ochrony przed zimnem, gorącem i opadami atmosferycznymi zmieniło się prawie wszystko! Mimo to nadal na rynku funkcjonuje wielu wykonawców hołdujących starym metodom i materiałom, które dobrze znają. Zapewne położą twój dach, ale niekoniecznie będzie on spełniał takie funkcje, których oczekujemy od nowoczesnego budownictwa.
Jak odróżnić, czy specjalista kładący dach twojego domu należy do gatunku „staromodnych”, czy jest to nowoczesny dekarz, będący na bieżąco ze wszystkimi rozwiązaniami, które zostały stworzone po to, by uczynić nasze życie łatwiejszym i przyjemniejszym?
Zapraszamy do kolejnego odcinka Poradnika Inwestora